Сценарій відкритого уроку для перших курсів!
(Присвячений 20 річниці незалежності України)
Ніхто нам не збудує держави,
Коли ми самі її собі не збудуємо
І ніхто нас не зробить нацією,
Коли ми самі нацією не схочемо бути.
(В.Липинський)
(Відео без музики «Моя країна – Україна»)
Слово вчителя
Дорогі учні, гості, колеги, вітаю Вас в стінах української оселі з початком навчального року – Днем знань – всенародним святом, бо від малого до великого – учні, сьогоднішнє свято 1 вересня співпало з головним державним святом – 20 річницею незалежності України. 24 серпня – це свято незалежності, волі, свободи – це свято народження нашої Батьківщини, відродження нації.
(Відеоінтервю: Василь Матійчик- про 20 років Незалежності України)
Україна – це наш рідний край, наша земля. Наша вулиця, село, місто, дім. Крім українців нашу українську землю заселяють і інші національності – росіяни, білоруси, греки, татари. На нашій землі, українській знайшли свій дім. Україна для усіх нас – це спільний дім. Тут жили наші предки, діди,батьки, тут ми живемо з вами. Де б ми не були відчуваємо поклик любові до рідної землі, любов до Батьківщини. Це почуття найбільш проявляється коли ми далеко від рідної домівки.
Повези мене батьку на Україну, – писатимуть емігранти
Ти прости за розлуку з тобою мій краю
Чужино. Не заміниш мені Україну
Звідки ти взялася Україно, що так тужать за тобою?
Відео без музики «Моя Україна – моя Батьківщина»)
Вірш
Звідки ти взялася, Україно – ненько,
Може, із землиці, що така рідненька?
Може, із тополі, що в степу зростає?
Може, з соловейка, що на ній співає?
Може, із калини, що у полі квітне?
А можливо, з тебе, моя мамо рідна?
Вірш
На білому світі є різні країни,
Де ріки, ліси і лани
Та тільки одна на землі Україна
А ми її доньки й сини
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють
І квіти усюди ростуть
Та тільки одну Батьківщину ми маєм –
ЇЇ Україною звуть
(Відеокліп «Україна» Н.Бучинської)
Учень
Україна – це твоя Батьківщина, це край де ти народився, де зробив свій перший крок, де ти дорослішав, де зараз живеш…
(Відео «Перший урок. Україна – наш спільний дім»)
Вчитель
Двадцять років… Для історії зовсім небагато. А як довго наш народ ішов до незалежності. Корінь роду українського сягає в глибоку давнину. Ми маємо всі разом, хто є в цій залі усвідомити процес української державності.
Урок на тему: Україна – наш спільний дім проведемо у вигляді «Свободи слова», до слова запрошуємо всіх присутніх в залі. На урок запросили:
– літописця
– географа
– історика
– правознавця.
Їм слово!
(Історичні слайди – «Київська Русь»)
Літописець:
Київська Русь у ІХ-ХІст. Була однією з найбільших і наймогутніших держав Європи. У часи Володимира Великого вона досягла високого рівня військової могутності, економічної міці, культурного піднесення, стала в рівень з багатьма державами Європи і Близького Сходу. Пізніше Ярослав Мудрий, син Володимира, продовжував зовнішню політику свого батька. В той час Київська Русь мала дружні стосунки майже з усіма країнами Європи. Ярослава Мудрого називали «тестем Європи», тому що його дочки були дружинами королів Норвегії, Угорщини, Франції, а сини були одружені з можновладними принцесами Візантії, Польщі, Німеччини. Київська Русь відігравала політичну роль у міжнародному житті, бо захищала Європу від нападів східних кочівників.
Русь – княгиня
Я – Русь Київська, далека прародичка такої молодої, такої юної Вкраїни – Україноньки. Я Ольга й Ярославна, Милуша й Любава, Анна й Єлизавета, Настася Чагрівна й Предслава.
Я та, що дала майбутній Україні віщого Олега, завзятого Ігоря, Святослава Хороброго, Володимира Великого, що віру Христову утвердив і Русь зміцнив; державника Ярослава Мудрого, що книги чтив і храми будував; Володимира Мономаха, що заповіт синам лишив, як мають чесно й у згоді жити, щоб рідний край зріс і зміцнів.
(Історичні слайди «Козаччина»)
Літописець
У ході національно-визвольної війни (1648-1657рр) українського народу під проводом Богдана Хмельницького створено основу для розбудови козацької держави. У ХVІІ ст.. на території Європи з’являється, хоч і ненадовго, суверенна Україна з усіма атрибутами політичної й економічної влади. А 1710р. Пилип Орлик написав конституцію, яка за демократичним змістом значно випередила тодішні правові акти європейських держав. Шістнадцять статей документа визначили демократичні засади української державності.
Козацька Україна
Я – Україна козацька, мати славних лицарів, що мужньо захищали рідну землю від усяких зайд. Як орли, на огненних конях, безкраїми степами вітром літали. Шаблями ворогів змітали. Як лебеді, на чайках по Дніпру гуляли. Дмитро Вишневецький, Іван Сірко, Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Тарас Трясило, Максим Кривоніс, Данило Нечай, Іван Богун…
Літописець
У новітню добу український народ увійшов без власної держави й територіальної цілісності. Україна поділена між двома сусідніми імперіями: Російською Австро-Угорською. Подій Першої світової війни, а також розвиток подій лютого 1917р. в Петрограді сколихнули український народ. Реалізувавши своє одвічне прагнення до свободи, українці утворили 4 березня 1017 р. Українську Центральну Раду. Вона стала центром організації українського життя, виражала інтереси всього народу. Очолив її відомий громадський діяч, історик Михайло Грушевський. Українська Центральна Рада, виконуючи народну волю, своїм четвертим універсалом 9 січня 1918р. перед усім світом проголосила Україну самостійною державою.
На жаль, у лиху годину відродилася українська держава, яка з самого початку опинилася в дуже скрутному становищі. Відсутність армії не дозволила боронити проголошену самостійність. 29 квітня 1918р. на засіданні Української Центральної Ради ухвалено Конституцію УНР Це останній день влади Центральної Ради, яка своєю діяльністю показала всьому світові, що є український народ, який бажає жити на своїй рідній квітучій землі в радості і достатку.
Я – Україна в неволі
Ой чорним – чорний битий шлях чумацький,
Скриплять у ніч розхитані вози.
Крик сивини над посягом козацьким
Несе лелека крізь завії зим…
(М.Войцехівський)
(Презентація «Голодомор»)
Я – кріпацтвом гноблена, голодом морена, репресіями гратована, війнами нищена, Чорнобилем труєна, але жива – ваша Україна –мати.
(Відео про «Акт проголошення незалежності України»)
Я – Україна незалежна
16 липня 1990р. проголошено Декларацію про державний суверенітет України. Дата проголошення незалежності України – 24 серпня 1991р., в цей день прийнятий Акт проголошення незалежності України. Без пострілу, без кровопролиття здобуто нарешті найдорожче – Свободу. Україна стала незалежною, а 24 серпня – свято для усіх українців на планеті Земля. Двадцять років ми живемо на вільній землі, працюємо і дбаємо про розвиток і добробут нашої держави, яка має гімн, прапор і герб.
Історик
Питання про підтвердження Акту про проголошення незалежності було винесено на Всеукраїнський референдум, який проходив 1 грудня 1991р.
90,3 % від загалу, які взяли участь у голосуванні підтвердили прагнення до державної незалежності. Одночасно були проведені перші всенародні вибори президента. Ним став Леонід Кравчук. Народилась незалежна Україна.
Вчитель
Географ
Україна – найбільша країна Європи. Загальна територія займає близько 604 тис.км3. Населення близько 47 млн. чоловік. Державна мова – українська. Грошова одиниця – гривня. А як ви розумієте незалежність України?
Пропоную поглянути на карту України. Придивіться, вона нагадує нам серце. І це серце замиловує кожного своєю неповторною природою, чарує співучою мовою і мелодійними щемливими піснями.
Історик
Хочу згадати, хто про це не знає. Вперше назву Україна згадано ще в стародавньому Іпатіївському літописі. Це сталося у 1187 році. До речі, настелення українських Наддніпрянщини, Карпат і Закарпаття з давніх часів звалося руськими,русинами, русичами, і це слушно. Київська Русь – Україна Русь багато віків вважалася могутньою державою, а в той же час про сучасну Росію не згадувалося. Лише в 1721 році Петро І привласнив назви України – Русі її другу частину і відтоді Московське царство стало називатися Росією.
Літератор
Україна має свою державну мову – українську, свою державність. Україна визнана в цілому світі, з нею рахуються всі країни, ведуть торгівлю, проводять різні міжнародні зв’язки: фінансові, культурні, наукові, політичні, дипломатичні. Має свої державні символи, Конституцію, тобто Основний Закон держави. У її статтях записані усі права і обов’язки громадян, за якими ми живемо. У 10-ій статті Конституції записано, що державною мовою в Україні є українська мова. А якщо у народу є своя мова, то є і сам народ.
Мовознавець
Мова – це генетичний код нації. Без неї народ стає юрбою, як у древньому біблійному Вавилоні. Бо ж слово, як відомо, може бути і найбільшим ліком, і найсильнішою зброєю. А ще – «народ без мови – не народ». Може, тому упродовж тисячоліть намагалися знищити наше слово.
(Презентація «Символіка України»)
Літописець
Наша країна має державну символіку.
Мені б хотілось розказати легенду про державні символи України.
Дійшла до нас ця легенда, вважають з глибини віків. Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними сміливими, дуже любили свою матір і готові були віддати за неї своє життя. Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою неньку. Найстаршому подарувала мати на згадку про себе корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. Показувала шлях до кращого життя. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім’я Тризуб.
Середньому синові мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий і сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними вчинками. Люди запам’ятали його і назвали прапором.
А найменший син отримав у подарок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім’я Гімн.
Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку – Україну. Вони стали державними символами України.
Політолог
Щодо політичної сфери, то в числі перших – 2 та 3 грудня 1991р. – визнали Україну незалежною Польща, Канада і Угорщина. Упродовж грудня 1991 Україну визнали 7 держав. У липні 1992р. підписаний договір про дружбу і співпрацю з Францією. Президент Л.Кравчук і Голова Верховної Ради України І Плющ здійснили візити в США, Канаду, Великобританію, Францію, Бельгію, Фінляндію, Туреччину, Польщу, Угорщину, Румунію, Китай з метою встановлення дипломатичних відносин, розробки правових засад співробітництва між новими суб’єктами міжнародних відносин, укладення угод про торгівельне, науково-технічне співробітництво, обговорення проблем прикордонних територій і т.д. У 1992р. укладено 35 міжнародних і 88 міжурядових угод на двосторонній основі. До початку 1993р. незалежність України визнали 132 країни, 106 встановили з нею дипломатичні відносини. Було підписано 26 міжнародних і 90 міжурядових угод. І 1999 році дипломатичні стосунки пов’язали Україну з 154 державами.
2 липня 1993р. Верховна Рада України затвердила «Основні напрямки зовнішньої політики України » В їх основі принципи: миролюбності, дотримання норм міжнародного права, невтручання у внутрішні справи інших держав, відкритості, неприєднання до військових блоків та політичних союзів, будівництва міжнародних зв’язків на основі двосторонніх угод з конкретними країнами.
Історик
На долю українського народу випало чимало лиха. Крок за кроком українці ішли до побудови незалежної держави. У віках загубилися міжусобні війни за князювання, давно затихли монголо-татарські напади, з синів і дочок, яких вивозили на Сибір, ще й понині відлунюються болем німецькі концтабори та Соловки. Тяжка доля українського народу, такої долі, напевно, не зазнав жоден народ.
(Презентація “Визначні постаті України”)
Літописець
Згадаймо, скільки разів проходила Україна хресним ходом по історії до своєї Голгофи і, будучи розп’ята, стікала ріками крові. І умирала моя Україна у страшних муках; та проходив час, і, як Фенікс, вона воскресала в огні і відроджувалась з попелу. Бо завжди підтримувала її свята віра в щасливе майбутнє, в єднання у незалежну соборну державу.
Не забуваймо про тих, хто прискорив нам незалежність.
Любов до землі, до рідного слова і народу прирекли багатьох славних синів і дочок України на тюрми і поневіряння. Серед них – Тарас Шевченко, Роман Шухевич, Степан Бандера, В’ячеслав Чорновіл та багато інших героїв, які відали своє життя за Україну.
(Відеокліп “Мандри – Не спи, моя рідна земля!”)
Політолог
Україна є повноправним членом ООН, входить до складу СНД, а в 1995р. ввійшла в Раду Європи. Наша країна підтримує контакти із різними економічними й політичними союзами та блоками, такими як наприклад ЄС і НАТО. Сьогодні Україна прагне стати постійним членом Центральноєвропейської ініціативи.
Літописець
Україна як суверенна держава здійснює миролюбну політику, спрямовану на підтримку політичної й соціально-економічної стабільності в Європі й в усьому світі. Україна прагне працювати з усіма країнами світу, мати з ними дружні відносини, розвивати з ними економічне співробітництво і партнерство.
(Презентація «Конституція»)
Правознавець
Як у кожній сім’ї існують певні традиції, правила і норми поведінки, так і в кожній державі є багато правил, за якими живуть люди. Ці правила називаються законами.
Нова Конституція України була прийнята 28 червня 1996 року. Тому день 28 червня вважається всенародним святом.
У Конституції містяться статті, які роз’яснюють права, свободи та обов’язки громадян.
Літописець
Тільки в єдності сила!
Я хочу нагадати Вам одну притчу, за якою богатиреві запропонували розірвати грубий канат, скручених із кількох малих мотузків. Він цього не зміг зробити. Тоді мала дитина розкрутила цей канат і легко перервала кожний мотузок. Ось чому кожен із нас повинен усвідомити: поодинці нам не вижити. Ми можемо бути господарями на нашій і своїй землі, лише об’єднавшись. Бо тільки єдність людей і спільність їхньої мети відкриває шлях до перемоги. У цьому ми вкотре переконались і у 1990р, коли утворили «живий ланцюг», і у 1991р., коли 1 грудня народ України на референдумі підтримав історичне рішення про незалежність України і обрав першого Президента України – Леоніда Макаровича Кравчука. Саме тоді Україна вступила в новий етап історії.
Споконвічна мрія народу України – жити в самостійній незалежній державі – збулася.
Географ
Ми маємо бути патріотами України, мати гордість за свою Україну, мати любов до рідного краю.
(Пісня “Петриненко – Україна»)
Вірш
Я не бував за дальніми морями,
Чужих доріг ніколи не топтав –
В своїм краю під буйними вітрами
Щасливим я і вільним виростав.
Мене ліси здоров’ям напували,
Коли бродив у їхній гущині,
Мені поля задумливо шептали,
Свої ніким не співані пісні.
Коли не вмів ще й букваря читати,
Ходив, як кажуть, пішки під столом,
Любить людей мене навчила мати
І рідну землю, щоб там не було.
Чужих країв ніколи я не бачив,
Принад не знаю їхніх і окрас,
Та вірю серцем щирим і гарячим:
Немає землі такої, як у нас.
(В.Симоненко)
Вірш
Ми всі – і Донбас, і Волинь – українці,
Усі – кримчанки й галичани – вкраїнці,
І гори, й степи – ми усі українці.
Живім для добра на все людному святі,
Не зраді, а правді і злагоді раді.
(Пісня П.Зіброва «Є в нас воля, є в нас доля»)
Гості
Двадцять років незалежності… Для історії це зовсім небагато. Ви діти, – майбутнє України. Тож своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її багатства, славте рідну землю! Будьте достойними своїх предків, любіть Батьківщину, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Шануйте себе і свою гідність – і шановні будьте іншими!
Гості
А щоб бути гідним народом своєї країни, скористаймося повчанням Є.Маланюка: «…Навчіть їх любити, а не ненавидіти один одного. Скажітьїм, що Україна – це не рай земний, – бо раю на землі не може бути, – а найкраще виконаний обов’язок супроти Бога і людей. І скажіть їм, що Україна не створиться хитрим спекуляціями, а тільки великим і організованим ідейним поривом… тільки великим хрестовим походом Духа на українське пекло тілесних пристрастей і хаосу матерії може створити Україну».
Вірш
Заукраїнься, Україно,
І при шляхах затополись,
В степах, як небесах, безмірних:
Майбутнім щедро колосись,
Заукраїнься,..
(Відеокліп “Боже, великий,єдиний”)