Олекса Довбуш – національний месник

02.11.2015 відбулася загальноучилищна лінійка на тему «Олекса Довбуш – національний месник» – до 315 річниці від дня народження. Захід організував та провів куратор гр. МА-40 Третяк Б.В. Основною метою якого було показати бачення образу Олекси Довбуша в народній творчості, зокрема легендах краю.

Хто був недавно князем і владикою тих гір,
орлом того воздуха, оленем тих борів,
паном тих панів аж ген по Дністрові води?
Довбуш! Перед ким дрожали смілі і
сильні, корилися горді? Перед Довбушем!
Іван Франко

Серед постатей, оповитих легендами і піснями, особливе місце займає опришок Олекса Довбуш. Карпатське опришківство залишило помітний слід в історії українського народу. Ще й досі на Прикарпатті, Закарпатті й Буковині знаходимо печери, скелі, річки, долини, які народ пов’язує з іменами борців проти кріпацтва, опришків, та їх прославлених ватажків. Записи, викарбувані на багатьох стрімких скелях, каменях і столітніх деревах, як і найрізноманітніші легенди, зберігають пам’ять народу про національних героїв України – Олексу Довбуша та його попередників і наступників.

Рух народних месників мав поширення й на західноукраїнських землях, особливо в Карпатах. Там їхні загони називалися «чорними хлопцями», або опришками. Перші такі загони, згідно з історичними джерелами, з’явились у XVI ст. Виступаючи проти всіляких утисків селянства, діючи невеликими загонами (20—50 осіб), вони нападали на шляхту, лихварів, євреїв-орендаторів, купців. Маючи гарні схованки в горах і користуючись підтримкою населення, вони були невловимими. Найбільш відомим ватажком опришків був Олекса Довбуш (1700—1745).

Олекса Довбуш став символом волелюбності й нескореності духу українців Прикарпаття, Карпат і Закарпаття. Його ім’я назавжди лишилося в пам’яті народу, живе в піснях, переказах, оповіданнях і легендах.

Пам’ять про Олексу Довбуша бережуть народні легенди. Тож пам’ятаймо свою історію, щоб бути гідними внуками своїх славетних прадідів.

vpu13_02112015_02